Comedy Show. Edi Rama verspricht die Festnahme von Ilir Meta und von dem Drogen Baron: „Klement Balili“

Posted on April 30, 2018 von

3Der Pate der Albanischen Verbrecher Kartelle. Der US Botschafter Donald LU, verhinderte die Festnahme von Ilir Meta vor 2 Jahren und dann wurde er schnell mal Gangster Präsident von Albanien! 400 % Drogen Export Steigerung erreichte diesmala die Regierung Edi Rama mit ILir Meta erneut.

https://tse4.mm.bing.net/th?id=OIP.Mgxg_nj49lEHjtL_P8fxWwAAAA&pid=15.1&P=0&w=300&h=300

Steinmeier, Ilir Meta

Profi kriminelles Enterprise, die KFW, als Partner des „Pablo Escobar“ des Balkans: Klement Balili und die Deutsche Botschafterin

Foto Termin mit Verbrechern und in Tradition bei Susanne Schütz

https://i0.wp.com/konica.al/wp-content/uploads/2017/12/ahmetaj-kfw.jpg

Arben Ahmeti, Deutsche Botschafterin Susanne Schütz, Sokol Dervishi

Susanne Schütz Partner die übelsten Verbrecher wie Sokol Dervishi, Balili

Edi Rama besichtigte als Show Betrugs Projekt, die Chaos Firma des: Vullnet Hakës.

Arrestimi i Ilir Metës dhe “Escobarit të Ballkanit”, ja çfarë thotë Edi Rama

Postuar: 29/04/2018 – 12:04

   Kryeministri Edi Rama në një intervistë të gjatë për mediat gjermane ka folur në lidhje me arrestimin e te ashtuquajturit “Escobar i Ballkanit”, ndërsa nuk kanë munguar edhe pyetjet për arrestimin e Presidentit Ilir Meta.

Në lidhje me arrestimin e Klement Balilit, kryeministri Rama ka thënë: Unë nuk e di nëse ai vërtet e mban atë nofkë. Ai është një kriminel i kërkuar dhe ne jemi duke punuar me organizatat ndërkombëtare. Por ju lutem gjithashtu mendoni Escobarin e vërtetë. Ai nuk u kap për pak javë. Është e lehtë të vendosësh një vulë në një vend nga disa shembuj të izoluar.

Pyetjes se a duhet të arrestohet presidenti Ilir Meta, Edi Rama i ka dhënë këtë përgjigje: Unë nuk dua të flas për raste individuale. Do të doja të flisja për një sistem gjyqësor në të cilin të gjithë duhet të përgjigjen për veprimet e tyre- qoftë Ministri, Presidenti apo Kryeministri.

Pjesë nga intervista

Z. Kryeministër, le të hedhim një vështrim larg në të ardhmen. Çfarë lloj shteti anëtar i BE-së do të ishte Shqipëria nëse do të hyjë në komunitet?

Edi Rama: Jo i jashtëzakonshëm. Ne jemi një vend i vogël. Ne sjellim përulësi dhe vendosmëri. Ne jemi gjithmonë në vijë të parë kur bëhet fjalë për politikën e jashtme evropiane. Ne marrim pjesë në çdo mision të NATO-s. Ne besojmë në këtë projekt. Por për ne nuk është aq e lehtë sa edhe për vendet e tjera. Bashkimi me BE-në do të thotë që ne të largohemi përgjithmonë nga koha e luftës në Kosovë.

Ka anëtarë që po avancojnë dhe ata që duan të konsolidohen. Si do të sillet Shqipëria kur vjen fjala, për shembull, për një sistem kuotash për shpërndarjen e drejtë të refugjatëve?

Edi Rama: Unë them në çdo rast, edhe nëse ekziston një sistem kuotash, ne do të bëjmë pjesën tonë. Shqipëria ka një histori krenare sepse ka shpëtuar kaq shumë hebrenj gjatë Luftës së Dytë Botërore. Gjatë spastrimit etnik në luftën e Kosovës, 500.000 refugjatë erdhën tek ne. Nuk ishte lojë e fëmijësh, por ne e bëmë dhe do ta bëjmë përsëri në çdo rast. Ne aktualisht po mbrojmë mijëra opozitare nga Irani. Për të hapur dyert tona për njerëzit në nevojë është pjesë e ADN-së tonë.

Shqipëria është ndër ato vende që flasin jashtë për përparime të mëdha në krijimin e një fondi monetar dhe një union bankar, siç kërkohet nga presidenti francez Emmanuel Macron?

Edi Rama: Këto janë ide të mëdha.

Po në lidhje me shpenzimin e dy përqind të produktit të brendshëm bruto në NATO dhe ndërtimin e një ushtrie evropiane?

Edi Rama:Ne tashmë shpenzojmë dy për qind të prodhimit tonë të brendshëm bruto në NATO …

Po në lidhje me ushtrinë evropiane?

Edi Rama: Kjo duhet së pari të lindë. Ne gjithmonë i përmbushim detyrimet tona.

Pra, pa marrë parasysh se ku shkon Europa, Shqipëria ku është?

Edi Rama: Europa tashmë po shkon në drejtimin e duhur, nuk kam asnjë dyshim për këtë. Nuk ka drejtim të gabuar: komuniteti është në një proces të përhershëm të reformës.

Kancelarja Angela Merkel tha para takimit të se ende ka shumë për të bërë për Shqipërinë, veçanërisht në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Edi Rama: Ne ende kemi shumë për të bërë në çdo sektor.

Për të huajt ndonjëherë është vështirë të imagjinohet se Shqipëria është në gjendje ta bëjë këtë. Ka disa shembuj, si: Zoti më i famshëm i drogës në vend, nofka e tij është “Escobar i Ballkanit”. Klement Balili, ende i lirë. Si mund të ndodh kjo?

Edi Rama: Së pari, le të flasim për atë që kemi bërë tashmë për drogën. Ajo që kemi arritur në katër vitet e fundit, askush nuk e ka imagjinuar në ëndrrat e tij më të egra. Ne kishim problemin e përhapur të kultivimit të kanabisit në vend. Lazarati ishte si një rajon autonom i kultivimit të kanabisit. Dhe policia nuk kishte interes të përfshihej. Por ne e bëmë atë. Shqipëria nuk është dhe nuk do të jetë më një vend ku kanabisi rritet ose tregtohet.

Po në lidhje me “Escobarin e Ballkanit”?

Edi Rama: Unë nuk e di nëse ai vërtet e mban atë nofkë. Ai është një kriminel i kërkuar dhe ne jemi duke punuar me organizatat ndërkombëtare. Por ju lutem gjithashtu mendoni Escobarin e vërtetë. Ai nuk u kap për pak javë. Është e lehtë të vendosësh një vulë në një vend nga disa shembuj të izoluar.

Më lejoni t’ju jap një shembull tjetër: Presidenti juaj Ilir Meta konsiderohet i korruptuar. Ka material video që tregon atë duke u përpjekur të manipulojë tenderët publikë. Dhe gjyqësori shqiptar nuk e trajton më tej problemin.

Edi Rama: Nëse partnerët tanë në Evropë na thonë se duhet të dorëzojmë kur bëhet fjalë për rastet e profilit të lartë të korrupsionit, ato janë, natyrisht, të drejta. Kjo është arsyeja pse ne e pastrojmë sistemin tonë të drejtësisë. Çdo gjyqtar dhe prokuror duhet të dëshmojë se pasuria e tij është e ligjshme. Ai duhet të provojë se vendimet e tij të mëparshme ishin me integritet dhe se ai i përmbush kërkesat për të qenë pjesë e sistemit tonë të ri. Reforma e sistemit tonë gjyqësor nuk ekziston vetëm në letër. Ajo është realitet.

Ilir Meta është ende president. A do të ndryshojë ndonjë gjë në të ardhmen e parashikueshme?

Edi Rama: Unë nuk dua të flas për raste individuale. Do të doja të flisja për një sistem gjyqësor në të cilin të gjithë duhet të përgjigjen për veprimet e tyre- qoftë Ministri, Presidenti apo Kryeministri.

A ka një alternativë jashtë BE-së për Shqipërinë?

Edi Rama: Shpresoj që kjo pyetje të mos bëhet kurrë. Kjo do të ishte një makth.

Një qasje ndaj Rusisë apo Kinës do të ishte një makth?

Edi Rama: Juncker ka të drejtë. Nuk mund të përballojmë edhe një luftë.

Çfarë do të thotë?

Edi Rama: Pyete Juncker, unë pajtohem me të.

Presidenti i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker ka paralajmëruar për tensione të reja në Ballkan.

Edi Rama: Ajo që e mban Ballkanin të qetë dhe bashkëpunues është perspektiva e anëtarësimit në BE. Nëse kjo perspektivë është zhdukur … Njerëzit ende janë duke ruajtur armët nën shtretërit e tyre./ Gazeta Shqiptare

http://www.gsh.al/2018/04/29/intervista-arrestimi-i-ilir-metes-dhe-escob…

/portali DurresLajm/

 

Jo Trutschler

Verbunden der dem Albanischen Konsultat in Stuttgart, was von Kriminellen wie Enver Hoxhajn (Konsult Stuttgart), und Verwandter des Konsuls Edon Cana in Stuttgart.
Mafia Repraesidenten Edon Cana, eine Foerderung Deutscher Regierungsstellen erhielt, wie der Verbrecher Clan: Barzani, oder mit Artur Kuko[1] (* 1962), Albanischer Botschafter in Berlin.

Mafia Kosovo: Stuttgart PDK Verbrecher Kartell: Edon Cana

Orden für hoch kriminelle Richter gab es immer schon in Albanien, auch durch Bamir Topi, der das Präsidenten Amt, die Justiz ruinierte, sich später entschuldigte, für das Desaster. Selbst fälschte er ebenso Testamente, rund um Grundstücke, war eng mit der Gjoka Mafia von Shiak verbunden und finanziert


Justiz Mafia mit Bujar Nishani: Petrit Ceno, der auch gefälschte Grundstücks Urkunden für Bujar Nishani, Sokol Nishani organisierte.

Kosovo Gangster in Durres, Plepa, wo es Tausende gibt, der Richter bestach in Durres, sich Urteile kaufte:

[IMG_0779.JPG]
Namik Sadiku

EU Verantwortliche der absoluten Idiotie Korruption:

Sylvain Gamber (political chief of EU delegation) für die Justiz Reform zuständig, ist im Modell des EU Betruges und der IRZ-Stiftung aber ein Experte (Verträge), für Fischerei in der EU und  Norwegen. Auf dem Niveua ist das Ganze Betrugs System heute organisiert. Die EU, EU Botschafterin R. Valuntini, verweigerte Experten den Zugang, warf den Deutschen Richter Rainer Deville raus, denn die EU Mafia kennt nur Eines. Dumm umgibt sich mit dumm, damit niemand das Mafiösen System des Betruges bemerkt.

Bestensfalls als Protokoll Führerin geeignet: Müll Halde:

  • und vor allem Genoveva Ruiz Calavera, im enormen Interessen Konflikt, wie eine „Nghradeta“ Organisation aufgebaut
  • A) Independent Observation Mission (ONM) mit illegalem Sel

Joschka Fischer ordinärster Gangster: Jo Trutschler, mit falschen Akademiker Titeln unterwegs und Mitglied der Lehrmeister für die Albaner Mafia, für Korruption, Betrug und skrupellosen Diebstahl!

Der deutsche Delegierte von Trutschler hat die Empfehlungen der Konferenz explizit unterstützt. Er hielt es für angemessen, daß die Konferenz den Grundsatz der Familieneinheit des Flüchtlings betone,

http://www.unhcr.de/unhcr.php/cat/85/aid/1065

Eine grosse Kokain Lieferung wurde im Hafen Durres beschlagnahmt

Show Polizei Aktionen, gegen illegales Bauen: Ein beschlagnahmtes Grundstück in Dhermi, wird trotzdem bebaut: seit 2015

Alles bekannt, rund um die Kasmali Inseln, Vlore usw. In Himari wurden 600 Hektar gestohlene Grundstücke festgestellt, wo dann die GIZ erneut die geraubten Grundstücke mit einer Promenade veredelten, damit die korrupte GIZ und KfW Leute schöne Reise Spesen machen können mit Foto Termin. Die Esoterische Reise Truppe der Inkompetenz der GIZ in Albanien, feiert ihre Partnerschaft mit Kriminellen.
GIZ Truppe HImari
GIZ Reise Truppe im Solde der Albaner Mafia auf Reisen und mit Regierungs Service

Die Betrugs Wasser Infrastruktur Bande der EU und GIZ, gibt erneut hohe Millionen Summen der Albaner Mafia

 

Verschlagwortet:
Posted in: Allgemeines