Der „Sacra Corona Unita“ Mafia Boss: Albino Prudentino wurde nach Italien ausgeliefert

Posted on Januar 11, 2011 von

1Albino Prudentino, Langzeit Partner der Albanischen Mafia und der Politiker Prominenz, auch um Lefter Koca, Ilir Meta, Fatos Nano, wurde heute ausgeliefert. In der kriminellsten Stadt von Albanien, Vlore, war absolut jeder Beamte, Politiker ein Freund und Geschäftspartner der Apulischen Mafia und das teilweise seit über 35 Jahre, denn den Zigaretten Schmuggel, gab es schon in der Enver Hoxha Zeit, mit Schnell Booten. Heute früh um 6 Uhr wurde er über den Flugplatz Rhinas ausgeflogen. Es erinnert an den verhafteten Staatssekretär Almir Rrapo des Aussenministers Ilir Meta, Chef der Skrapari Bande, der an das FBI ausgeliefert wurde vor 5 Wochen.

Almir Rrapos

Staatssekretär Almir Rrapo, verhaftet und ausgeliefert, auf der „Most wanted“ Liste des FBI und natürlich enger Partner des Ministers Ilir Meta, einem der kriminellsten Gestalten in Albanien und Partner der UCK Top Mafia Terroristen. Ilir Meta, wurde unter dem dreisten Kriminellen Joschka Fischer, als „Reforme“, verkauft, obwohl sein Drogen schmuggel, allgemein damals schon bekannt war. DAW und FES Partner natürlich und damit vom Steuerzahler finanziert.

Jusitz Minister Buja Nishani unterzeichnet den Auslieferungs Vertrag mit Italien

1 Jan 2011 / 11:21

Albania Extradites Suspected Italian Mob Boss

Albino Prudentino, one of the alleged leaders of the Italian mafia, was extradited to Italy on Tuesday, several months after he was arrested in southern Albania.

Besar Likmeta

Tirana

Prudentino was detained early on Sept. 29 in the city of Vlora by Albanian and Italian police in a joint operation mounted by the Albania General Prosecutor’s office and Italian anti-mafia prosecutors in the city of Lecce.

“Prudentino is considered one of the heads of the Italian crime syndicate, the Sacra Corona Unita,” Albanian police said in a statement.

An international warrant was issued for Prudentino’s arrest on September 20 by the main court of the city of Lecce, charging him with “mafia criminal association, drug trafficking and robbery”.

His detention was part of an international anti-mafia operation codenamed “Calipso,” which led to the arrest of seven other suspects in Italy and one in Thailand.

The arrests followed moves by Albanian and Italian prosecutors to co-operate in the fight against organised crime on both shores of the Adriatic Sea.

11 Janar 2011 – 09:13 | Shqiperi

Bosi i Sacra Corona ekstradohet nga Tirana në Itali
Bosi i Sacra Corona ekstradohet nga Tirana në ItaliTIRANE-Nën masa të rrepta sigurie dhe në fshehtësi Albino Prudentino, bosi i “Sacra Corona Unita” është ekstraduar sot në mëngjes drejt Italisë. Në orën 06.00 të mëngjesit të sotëm, (11 janar) 66 vjecari është nisur nga aeroporti ndërkombëtar “Nënë Tereza”, për të flutuar me linjën Al Italia drejt aeroportit të Fiumicinos në Romës.Operacioni është kryer në sekret të plotë, dhe është kryer nga forcat e policisë së Burgjeve dhe agjentët e interpol.

Prudentino do të gjykohet në Itali për organizim kriminal të tipit mafioz dhe trafik droge.

Bosi i “Sacra Corona Unita“ u arresta më 29 shtator 2010 në një nga lokalet në pronësi të tij në zonën e „Ujit të Ftohtë“ në Vlorë. 59 vjecari qëndronte në Shqipëri prej disa kohësh dhe dispononte pasuri të paluajtshme si lokale, shtëpi dhe kazino.

Ai u prangos me urdhër të lëshuar nga gjykata e Leçes në Itali për akuzat „bashkëpunim kriminal i tipit mafioz“, „trafik droge“, si dhe „grabitje në rrethana rënduese“, vepra të parashikuara nga Kodi Penal italian, të cilat nëse vërtetohen, e dënojnë Prudentinon me më shumë se 25 vjet burg.

Prudentino u transferua dje nga Vlora në qelitë e burgut 313 në Tiranë për të qenë më pranë aeroportit Nënë Tereza. “Gazeta Shqiptare” duke iu referuar burimeve zyrtare të Policisë së Shtetit dhe drejtorisë së Burgjeve shkruan sot se transferimi është bërë nën masa të rrepta sigurie.

Në dhjetor Gjykata e Apelit të Vlorës lejoi ekstradimin e mafiozit italian. Procedura u firmos dhe nga Ministri i Drejtësisë, Bujar Nishani.

Arrestimi i Prudentinos u bë në kuadër të operacionit të koduar “CALIPSO” organizuar nga Policia e Shtetit në bashkëpunim me Prokurorinë e Përgjithshme, dhe në koordinim me Karabinierinë e Lecces. Ky shtetas akuzohet se gjatë viteve 2005 deri më 2009, në Mesagne, Ostuni dhe në rrethinat e Brindisit, ka marrë pjesë në një organizatë kriminale e tipit mafioz, me qëllim trafik droge dhe grabitje në rrethana rënduese.
(s.g/balkanWeb)

Lidhje te tjera

VIDEO: Bosi i Sacra Corona ekstradohet nga Tirana në Itali

siehe Festnahme in Albanien des Albino Prudentino

Advertisements