Die Festnahme des “Sacra Corona Unitta” Bosses in Albanien: Albino Prutentio in der Interpol Aktion Calipso

Posted on Oktober 3, 2010 von

7bregu sacra Corona Unita daniele Vicientino

Die Fakten Lage ist ganz klar, da kann die Ministerin noch so viel Unfug erzaehlen (Stellungsnahme von Majlinda Bregu, die natuerlich abgestreitet wie es Tradition ist, aber die Handels Register Auszuege, sagen etwas Anderes)und den Namen ihrer Schwester Ornela, welche mit Ervis Gjecaj liert istn verdrehen und sogar den Namen aus dem Handels Register loeschen lassen. Ervis Gjecaj, ist nun mal der Schwager der Ministerin Bregu, wo man sowieso fragen muss, wie bei anderen sogenannten Minister, was diese Leute ueberhaupt machen. Heute wurde ebenso abgehoerte Gespraeche mit dem ebenso verhafteten Apulischen Chef Daniele Vicientino veroeffentlicht. Die Interpol Aktion „Calipso“.

Bregu Schwestern Albanien
Ministerin Majlinda Bregu und ihre Schwester Ornela, welche mit Ervis Gjecaj, dem Super Mafia Boss geschaeftich mit Albino Prutentio verbunden ist.

bregu mafioes

DJALI I MAFIOZIT-Frika nga sekuestrimi, Prudentino shet aksionet
E shtunë, 02 Tetor 2010 10:
KUNATI I BREGUT BLEN 30%/ Një ditë pas arrestimit në Vlorë të Albino Prudentinos, djali i tij ka shitur 80 për qind të aksioneve, që kishte në kompaninë e lojërave të fatit “Betting System Albania”. Nga dokumentet e depozituara dje në QKR rezulton se Ervis Gjeçaj, kunati i ministres Majlinda Bregu, ka blerë 30 për qind të aksioneve në shumën 600 mijë lekë të reja. Pjesën tjetër e kanë blerë një shtetas italian dhe një shqiptar. Reagon kryetari i PS, Edi Rama: “Ministrja Bregu, e përfshirë në pastrimin e parave me mafien pulieze, të largohet nga detyra”. Përgjigjet Bregu: “Nuk jap llogari për kunetërit, do bëj padi penale për Edi Ramën”. Gjykata e Vlorës e cilëson të ligjshëm arrestimin e Prudentinos, nis hetimi i pasurive të mafiozit

Në një mbledhje të zhvilluar në 30 shtator, një ditë pas arrestimit të anëtarit të a “Sacra Coron Unita“, Angelo Prudentino dhe Ervis Gjeçaj, kunati i ministres së Integrimit, Majlinda Bregu, kanë zhvilluar një mbledhje të jashtëzakonshme si pjesë e asamblesë së ortakëve. Sipas një procesverbali të publikuar nga ministrja Bregu për këtë takim thuhet se Prudentino ka kërkuar të shesë të gjitha aksionet. “Në mënyrë që shoqëria ‘Betting System Albania’ sh.a të mos dëmtohet nga pjesëmarrja ime si aksioner për disa rrethana të pasqaruara nga organet kompetente të një pjesëtari të familjes sime dhe për arsye të nevojave financiare të familjes sime kërkoj të bëj shitjen e aksioneve të mia. Në bazë të legjislacionit në fuqi dhe akteve të shoqërisë, këto aksione

ia ofroj për blerje aksionerit tjetër të shoqërisë me çmimin aktual”, ka deklaruar Prudentino në mbledhjen e asamblesë së ortakëve. Por Ervis Gjeçaj, aksioneri tjetër i kompanisë është shprehur se mund të blejë vetëm 30 për qind të aksioneve. Më pas është rënë dakord që 50 për qind të aksioneve t’i blejnë dy persona të tjerë. Por megjithëse në procesverbalin e mbledhjes thuhet se shitja e aksioneve bëhet për të mos rënduar pozicionin e kompanisë, dyshohet se kjo lëvizje e të birit të Albino Prudentinos ka ar
…………….
http://www.panorama.com.al

TG 29.09.10 Sacra Corona Unita, smantellato il clan che si stava riorganizzando

unita arresti albania valona Daniele Vicientino Ercole Penna Antonio Vitale Giuseppe Rogoli Albino Prudentino Calipso antenna sud tv puglia bari …

Biznesmeni-mafioz mbahet në Drejtorinë e Policisë së Vlorës
01/10/2010

Die Gruppe veruebt auch Morde, wie u.a. an dem Griechischen Geschaeftsmann Yiannis Yiatrakos und in Albanien kontrollierte viele Jahre, mindestens bis Ende 2005 die Gruppe auch die Albanische Polizei, wobei prominenste Politiker (auch Partei Vorsitzende), aktive Mitglieder in diesem Verbrecher Kartell sind und waren. Wir werden hier die wichtigsten Namen, aus der Albanischen Politik noch nennen.

I arrestuari

Pas arrestimit të bujshëm të një prej mafiozëve italianë në Shqipëri, ai është dërguar në qelitë e paraburgimit, që ndodhen në Drejtorinë e Policisë së Vlorës. Albino Prudentino do të dalë para togave të zeza në Gjykatën e Shkallës së Parë të këtij qyteti, ndërkohë që familja e tij ka kërkuar gjatë gjithë ditës së djeshme për të kontaktuar me të. Sipas të dhënave, ende nuk është vendosur se çfarë do të bëhet me të pas vlerësimit të masës së sigurisë nga gjykata. 59-vjeçari akuzohet për një sërë krimesh të kryera në emër të SCU-së, ndërkohë që kishte investuar në Shqipëri, me qëllim pastrimin e parave të fituara nga trafiku i drogës. Prudentino njihej si kontaktues i organizatës mafioze “Sacra Corona Unitta” dhe shef i kontrollit të aktivitetit të kësaj organizate në Shqipëri. I njohur nga policia italiane që prej vitit 1998, ai nuk ishte kapur më parë. Në vitin 1999, pas goditjes së kësaj organizate, ai ishte larguar në Greqi, ku ishte arrestuar për herë të parë, por nuk u realizua ekstradimi i tij, për arsye se nuk kishte prova për implikim në mafia. Në vitin 2001 ai iu largohet forcave të policisë në Patra dhe pas një ndjekjeje disaorëshe, policia helene arriti ta vendosë në pranga. Ai u dyshua për vrasje dhe për vendosje bombe në Greqi, por ato akuza nuk u vërtetuan. Kështu, më 21 qershor të vitit 2002, Gjykata e Athinës e liroi nga akuza për vrasjen e biznesmenit grek Yiannis Yiatrakos dhe nga akuzat për dy vendosje bombash në vitin 2000 po në Greqi. Sidoqoftë, Prudentino, në atë kohë 51 vjeç, u dënua me 16 muaj burg vetëm për mbajtje dokumentesh false. Ai u arrestua afër Patras në janar të vitit 2001, një muaj pasi ishte arrestuar Francesco Prudentino, 53 vjeç, po për të njëjtat akuza. Ky i fundit ishte dënuar me 6 vjet burg në Romë, një javë para se të dënohej Albino dhe të dy dyshoheshin që në atë kohë për lidhje me “Sacra Corona Unitta”. Rreth një vit më parë ai dyshohet se ka ardhur në Shqipëri, për të shtrirë aktivitetin kriminal të kësaj organizate.

http://216.75.13.41/index//0785885f29da821d0c137f935057afba.html

Der Handels Register Auszug, wurde nun blitzschnell geaendert, damit die wohl mehr wie offensichtliche Mafia Familie Bregu, und die Verbindung zu Prudentino vertuscht wird. Frau Bregu, selbst erzaehlt heute Maerchen, das man nie die Geschaefts Beziehung angetreten hat, was Nichts daran aendert, das der Lebens Gefaehrte der Schwester Ornela, Herr Ervis Gjecaj, weiterhin Haupt Geschaeftspartner von Prudentino ist.

und

https://i1.wp.com/www.balkanweb.com/foto/37256_2.jpg

Majlinda Bregu, Integrations Ministerium, was in alter Albanischer Tradition, ausschliesslich den Verbrecher Clans, seit 1o Jahren ueberlassen wird.

Advertisements
Posted in: Albania, Allgemeines