Albania: Anti-Smuggling Measure Extended

by

Albania: Anti-Smuggling Measure Extended

Tirana | 05 February 2010 |

Albania Navy Ship

Albania Navy Ship

Albania’s parliament has extended the country’s moratorium on the use of speedboats along its coast for another three years. The moratorium is part of an effort to thwart illegal smuggling.

The moratorium, first adopted in 2005, expired in October. The law affected around 2,000 local speedboat owners. It aimed to stop traffickers in both people and drugs who use speedboats to reach the shores of Italy and Greece.

The only small motorised vessels allowed to venture out into the sea from Albanian shores under the moratorium are police, customs and fishing boats, and foreign-owned tourist yachts.

Speedboats were commonly used in the 1990s to traffic migrants and drugs from Albania to Italy, but following closer cooperation between Albania and its neighbours, there has been a decline in their use.

Critics say that the law, adopted on Thursday, is unnecessary and is hurting Albania’s tourism industry. Reacting to the government’s decision, the opposition Socialist Party called the bill unconstitutional and a sign of the government’s failure to stop illegal trafficking.

http://www.balkaninsight.com/en/main/news/25565/

About these ads

Schlagwörter:

2 Antworten to “Albania: Anti-Smuggling Measure Extended”

 1. bill Says:

  neue kleine Schnell Boote erhält Albanien in Durres vor allem

  05/07/2011 18:52
  Motoskafe moderne për policinë kufitare
  Në portin e Durrësit kanë ardhur dhe janë ankoruar 3 cope motoskafe të shpejta të cilët janë vënë në dispozicion të Policisë Kufitare. Pas tyre në bazë të kontratës së firmosur nga BE në muajin janar të këtij viti pritet të vijnë edhe 4 motoskafe të tilla të prodhuar nga kompania italiane “FB Design”, për të prodhuar 7 motoskafë interceptues sipas projektit të perfeksionuar RIB 39 SF. Me këto mjete lundruese të shpejta për patrullim do të pajisen policia kufitare dhe shërbimi doganor shqiptar në muajin korrik të këtij viti.

  Vlera e kontratës së nënshkruar mes BE-së dhe “FB Design” arrin në 3,2 milionë dollarë. “FB Design” gjithashtu do të sigurojë stërvitjen e personelit të policisë kufitare dhe doganës shqiptare në Itali. Motoskafi RIB 39 SF është me gjatësi 12,2 m i konstruktuar mbi bazën e motoskafit 38 SF, që bën pjesë në armatimin e Rojave Bregdetare dhe të Financës së Italisë.

  Ky tip motoskafi do të pajiset me dy motorë të jashtëm me nga 300 kuaj fuqi, që do të mundësojnë arritjen e një shpejtësie maksimale rreth 60 nyja (1 nyjë detare e barabartë me një masë gjatësie prej 1.852 km). Ekuipazhi i motoskafit përbëhet nga 4 veta dhe mund të transportojë deri në 12 udhëtarë. Ky tip është i pafundosshëm pasi korpusi i tijë është i ndërtuar me strukture qelqi me elemente prej penopoliuretani. Korpusi dhe fundi i motoskafit është i pajisur me pesë elemente gjatësorë me korpus të shtangët.

  http://www.shekulli.com.al/shekulli/2011/07/05/motoskafe-moderne-interceptues-per-policine-kufitare/

 2. noram Says:

  Gaçi: Të shfuqizohet moratoriumi i skafeve
  2012-03-07
  PDIU bëhet edhe “de jure” pjesë e qeverisë me dy zv.ministra
  Prefekti i Fierit jep dorëheqjen, LSI mban postin
  Gaçi: Të shfuqizohet moratoriumi i skafeve
  Lesi: Nuk ka vend, erdhi koha të largohem
  Miratohet pika e re kufitare me Malin e Zi
  Deputeti i PS-së harton nismën që përkrahet nga grupi parlamentar

  Partia Socialiste pritet të kërkojë zyrtarisht me anë të një amendamenti heqjen e moratoriumit të skafeve dhe lejimin e lëvizjes së mjeteve motorike ujore. Nisma është marrë nga deputeti socialist Artan Gaçi, dhe ka marrë aprovimin e gjithë grupit parlamentar të PS-së, gjatë mbledhjes së djeshme. Deputeti Gaçi, ka argumentuar këtë nismë, duke iu kundërvënë draftit të përgatitur nga qeveria për shfrytëzimin e porteve turistike. Sipas Gaçit, nuk mund të jepen koncesione ndaj operatorëve turistikë, pa iu dhënë të drejtën qytetarëve shqiptarë që të lëvizin në hapësirën bregdetare dhe për ta zhbllokuar këtë treg. Deputeti Artan Gaçi u shpreh se Shqipëria dhe Koreja e Veriut janë të vetmet shtete në botë që ua ndalojnë qytetarëve lëvizjen me mjete motorike në dete, lumenj apo liqene. Në seancën e javës së ardhshme të Kuvendit pritet të ketë debate, ku Partia Socialiste do të paraqesë draftin e hartuar që shfuqizon moratoriumin e skafeve. Në fakt, nisma e deputetit Artan Gaçi është përgatitur menjëherë sapo qeveria ka depozituar draftin për portet turistike, përkatësisht që nga data 21 janar. Opozita ka shprehur qëndrimin e saj të hershëm, që nuk është ndalimi i përdorimit të mjeteve lundruese, mjeti që do të ndalojë trafiqet njerëzore nëpërmjet rrugës detare, por një vullnet politik dhe angazhim maksimal i qeverisë për të luftuar krimin e organizuar. Socialistët e konsiderojnë si antikushtetues moratoriumin e skafeve, ndaj kur ai u miratua në Kuvend i kërkuan Presidentit të Republikës që të mos e dekretojë një ligj të tillë. Opozita pretendon se me këtë ligj ndalohet udhëtimi për qëllime turistike dhe sportive, se gjobiten secili që transporton mjete të tilla udhëtimi në rrugë tokësore, por mbi të gjitha tregon se qeveria është e paaftë për të ruajtur kufirin detar të saj. Sipas PS-së, moratoriumi shkel të drejtat e njeriut, “në mënyrë të pamotivuar, përpjesëtimisht me gjendjen që ka diktuar rinovimin e moratoriumit për skafet”. Edhe pse moratoriumi që ndalon qarkullimin e mjeteve motorike në brigjet shqiptare është vendosur që në 2006-n, ka pësuar disa ndryshime. Sipas këtyre ndryshimeve, skafet që janë në pronësi të ministrive apo institucioneve të tjera shtetërore, si dhe ato që janë në pronësi të të huajve, lejohen të lëvizin lirisht. Po ashtu, lejohen edhe ato mjete që janë destinuar të përdoren për peshkim apo transportim mallrash e pasagjerësh. Kategori tjetër e lejueshme është edhe ajo e skafeve për përdorim portual.

  Ndërkohë, sipas këtyre ndryshimeve, lejohen të qarkullojnë në këtë periudhë turistike edhe motorët e ujit. Por, pronarët e tyre duhet të paraqesin një sërë dokumentesh për pronësinë e tij, për lejen e drejtimit të tij, si dhe për licencën e përdorimit. Të gjitha këto ndryshime të moratoriumit të skafeve, kanë hyrë në fuqi pas botimit në Fletoren Zyrtare.

  http://www.gazeta-shqip.com/politike/7cc5dea87a1e8bb97b6e33a8ac066eae.html

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden / Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden / Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden / Ändern )

Google+ photo

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden / Ändern )

Verbinde mit %s


Folgen

Erhalte jeden neuen Beitrag in deinen Posteingang.

Schließe dich 114 Followern an

%d Bloggern gefällt das: